От утре в залата на експозиция „Нова история“ ще бъде експонирана изложбата „Ордени, медали, награди и отличия от фонда на Регионален исторически музей – Пазарджик“, съобщават от културната институция.
С музикални изпълнения на цигуларя Светлин Радославов - Свет започна второто издание на инициативата "Лято Арт" в Ганушевата къща в Шумен.
Поетесата Камелия Кондова и актьорът Любен Чаталов представиха авторския си спектакъл "Помощ! Тя ме обича!".
Около сто души пръсъстваха на откриващата вечер на фестивала, който продължава до 9 август. В публиката бяха зам.-кметовете на община Шумен Даниела Русева и Виктория Ковчазова, преподаватели, представители на културни и образователни институции, и граждани. Присъстваха лично миналогодишният участник във форума Асен Масларски и поетесата Елица Виденова.
Светлин Радославов коментира, че е бил в региона, за родова среща в Смядово и е щастлив, да се включи в "Лято Арт". Камелия Кондова и Любен Чаталов отбелязаха, че поетическият им спектакъл е импровизиран и в него не са определили кои текстове и в какъв ред ще включа
Община Плевен, посолството на Република Казахстан в България и Националният археологически институт с музей при Българската академия на науките (НАИМ - БАН) са носители на отличието „Златна монета Култура“.
Това стана известно на тържествена церемония, която се състоя тази вечер в Драматично-куклен театър „Иван Радоев“ в Плевен. Организатори са Съветът на европейската научна и културна общност и Клубът на българския културен и научен елит.
Председателят на Съвета на европейската научна и културна общност Росица Златанова отбеляза, че трите отличени институции имат голям принос за популяризиране на международния културен обмен и на българската култура.
Тя подчерта, че „Златна монета Култура“ е притежание на едни от най-авторитетните институции в България като Народния театър „Иван Вазов“ и Националната
Примата Лили Иванова пя тази вечер в препълнената зала „Борис Гюдеров“ в Перник.
Двучасовият концерт не спираше да предизвиква от публиката бурни аплодисменти след всяко изпълнение. Перничани не спираха да скандират името й.
Концертът бе част от националното турне на Лили Иванова.
Тя излезе на сцената облечена в черно и бяло. С примата бяха музикантите от "LI Orchestra" – Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Христо Михалков (бас китара), Орлин Цветанов (цигулка), Росен Ватев (ударни, перкусии) и трио "LaTiDa" (беквокали).
Екзалтираната публика не спираше да пее заедно с Лили любимите песни на всички поколения „Детелини“, „Щурче“, „Камино“, „Ветрове“.
„Не мога да повярвам, че видях на живо Лили Иванова. На
Природонаучният музей в Пловдив показва новата визия и обновяването на видео стената в зала „Динозаври“, съобщиха от музейната институция.
От 20 до 24 ноември в Регионалния природонаучен музей – Пловдив (РПНМ -Пловдив) ще се проведе „Седмица на динозаврите“ с образователни и творчески инициативи за деца, посветени на динозаврите, по повод обновяването на видео стената в зала „Динозаври“. Интерактивната дигитална картина, която „съживява“ експозицията с аниматроник динозаври и пренася посетителите в пейзаж от ранна креда, е допълнена с птеродактил и е надградена с още по-динамична визия. През „Седмицата на динозаврите“, в рамките на пет дни, малките и големи посетители на музея ще имат възможност да подреждат тематични пъзели, да рисуват, оцветяват, играят, както и да попълват работни листове съ
Даниела Иванова от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“ беше отличена за най-добро изпълнение на българска песен в XI издание на Международния фестивал на популярната песен "Есенни шуменски вечери", съобщиха от Народно читалище „Добри Войников - 1856".
В категорията за изпълнители до 13-годишна възраст първото място за изпълнение на съвременна забавна песен си поделиха Преслава Няголова и Боряна Минчева от Шумен и Иван Станев от Бургас. Симона Стефанова беше отличена с първа награда в същата категория, при участниците до 17-годишна възраст, а Даниела Иванова от Шуменския университет спечели първото място за участници над 18 години, допълниха от шуменското читалище.
Вокалните групи Protime от Търговище и "Маргаритка" от Смядово бяха отличени с първото място за най-добро изпълнение на състави до 18-годишна възраст, а в следващата възрас
Акцент на изложбата са високи държавни отличия, с които са наградени граждани на Пазарджик и региона през годините в периода от Освобождението на България през 1878 г. до края на ХХ век, добавят още те.
Представени са ордени и възпоменателни медали по повод на годишнини от Априлската епопея от 1876 г., отличия за участие в Освободителната война от 1877–1878 година, медали по повод на Съединението на България и Сръбско-българската война от 1885–1886 година, възпоменателни медали за Независимостта на Царство България от 1908 година.
Периодът на войните е отбелязан с издаването на ордени и медали за храброст и военни заслуги, като представените в изложбата Орден за храброст на полк. Борис Славов – командир на 27-и Чепински полк, войнишкият кръст за храброст на поручик Иван Батаклиев – впоследствие изтъкнат учен, професор в Софийския университет, както и други отличия, включително чуждестранни, връчвани на български военни – германски „Железен кръст", османски орден „Звездата на Галиполи“.
Експонирани са отличия на военни от Антантата, попаднали в български плен, поясняват от музея.
В изложбата са представени ордените „За гражданска заслуга“ III ст. и „Св. Александър“ IV ст., връчени на проф. Батаклиев от цар Борис III, ордените „Народна република България“ I ст. и „Кирил и Методий“ I ст. – с последния е удостоено НЧ „Виделина“ в Пазарджик.
Комедии и класика включва в афиша си през последния месец на годината Драматичен театър "Сава Огнянов" в Русе. Това съобщи пиарът на културния институт Дидо Илиев.
Публиката ще може да види на 1 декември комедията на Сатиричен театър "Алеко Константинов" "Шаферки завинаги" с режисьор Владимир Люцканов. В главните роли са Албена Михова, Силвия Лулчева и Албена Павлова.
Спектакълът "Опит за летене" - от Радичков, ще бъде представен на 3-и декември. Режисьор е Недялко Делчев, а гост актьор е Алексей Кожухаров. В спектакъла участва почти цялата трупа на Русенския театър.
Нова среща с героите на Владимир Левчев от "Крали Марко - Последната балканска легенда" предстои на 4 декември. Постановката е на Анастасия Събева. Спектакълът бе удостоен с "Аскеер" за костюмография на Елена Нацариду и с номинация за най-добро представление. В ролите на Крали Марко и Вила Самовила
Художникът Георги Стойчев представя в Петрич изложбата "Кестенови звуци".
Тя се открива днес и ще остане подредена в Градския исторически музей до 30 декември, каза художникът.
"Във всяка моя картина съм вложил своите чувства и виждания, а всичко през цялото време ме е водило към светлина, топлина към нежност. Всичко това свързвам с нашия край. Петричките теми са ми любими, защото съм израснал в планина Беласица. Обикалял съм по полята на Огражден, Пирин, Кожух. Всички теми са представени. На тази изложба ненапразно в мотото има и нещо петричко. Едни кестенови звуци", коментира Георги Стойчев и обясни, че кестените са символа на планина Беласица, а музиката за него е най-абстрактното изкусно, което всеки човек разбира по своему, без да е нужен превод.
В изложбата "Кестенови звуци" са представени 63 творби от живопис, две пластики, които авторът определя к
Калина Десподска от Велинград спечели голямата награда в шестото издание на националния конкурс за млади изпълнители на популярна песен "Дунавски звезди", който завърши днес в Силистра.
Организатори на проявата бяха местната община и музикалната компания "Сенс Мюзик". В конкурса участваха над 70 млади изпълнители, разпределени в пет възрастови групи. Тази година журито е с председател естрадната певица Мими Иванова и членове - композиторът Станислав Лобошки, журналистите Николай Текелиев и певците Дивна и Георги Дюлгеров.
Специалната награда на кмета на община Силистра бе присъдена на Преслава Тодорова от Добрич, а наградата за най-добър музикален педагог отиде при Мариета Жекова от Троян.
Основните цели на конкурса са свързани с възможностите за развитие и подпомагане на творчески надарени деца и талантливи млади хора, както и популяризиране на бъл
Емблематична картина с маслени бои на Рене Магрит постави нов рекорд за художника и за най-скъпа сюрреалистична творба, след като беше продадена за 121 милиона долара на търг на "Кристис" в Ню Йорк, предадоха АФП и ДПА.
Картината "Империята на светлините" на Магрит, нарисувана през 1954 г., беше продадена за рекордната сума след 10-минутно наддаване на вечерната разпродажба на "Кристис" на произведения от 20-и век.
Рекордна сума за произведение на сюрреализма прави "Империята на светлините" и една от най-скъпите картини в историята на аукционите.
Тя е част от поредица от едноименни картини на Магрит (1898-1967), символизиращи играта на светлина и сянка, която той обича. Творбата пресъздава парадоксалния образ на къща през нощта, осветена само от улична лампа, под синьото дневно небе.
Художникът сюрреалист рисува картината при необичайни обст
Художникът Георги Златев беше отличен с голямата награда на „Есенен салон“ 2024 по време на тържествена церемония в изложбена зала „Байер“.
Форумът се провежда ежегодно на 5 октомври – Празникът на Стара Загора, като събра художници, творци и почитатели на изкуството.
„Хората на духа, хората на изкуството, на културата, са във фундамента на успеха на нашия град. Така е било назад в годините, години трудни, години на възстановяване. Така е и днес благодарение на всички вас“, приветства присъстващите заместник-кметът Милена Желева.
Тя подчерта, че „през дните и годините, в които живеем, тези неща сякаш не ги усещаме, но те са факт. Когато погледнем назад виждаме едно натрупване и с това Стара Загора може да се гордее“, посочи още Желева.
„Изключително се радвам да открием тази изложба всяка
Посетителите могат да видят отличията на народната певица Надка Караджова – орден „Стара планина“ и други отличия от периода на най-новата българска история, съхранявани във фонда на музея.